Rządowy program "Czyste Powietrze" - nabór wniosków ruszy już wkrótce
Przewiń do artykułu
Menu

Za złą jakość powietrza w Polsce odpowiada przede wszystkim spalanie odpadów i słabej jakości opału w domowych, często przestarzałych i nieekonomicznych piecach. Jednym z elementów koniecznych do poprawy sytuacji jest zapewnienie wsparcia finansowego dla osób podejmujących się wymiany dotychczasowej instalacji grzewczej czy termomodernizacji budynku. Poprzez realizację rządowego programu "Czyste Powietrze" Resort Środowiska będzie zachęcał mieszkańców Polski do działań ograniczających emisję szkodliwych dla zdrowia i środowiska zanieczyszczeń powietrza.

Zapowiedziany przez rząd Mateusza Morawieckiego program Czyste Powietrze realizowany będzie w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła. Głównym celem programu jest walka ze złą jakością powietrza w Polsce oraz problemem smogu, pojawiającym się w szczególności w okresie grzewczym.

Program koncentruje się na termomodernizacji oraz efektywnym zarządzaniu energią w gospodarstwach domowych, co pozwoli zmniejszyć ilość zużywanej energii cieplnej i rzeczywiste oszczędności finansowe. Zyska na tym również stan środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów, gazów cieplarnianych i innych substancji

 


Dla kogo dofinansowanie?

Aby ubiegać się o wsparcie w ramach programu, wnioskodawca, (właściciel lub współwłaściciel budynku mieszkalnego) będzie musiał zaplanować prace termomodernizacyjne za co najmniej 7 tys. złotych. Maksymalnie w ramach dotacji można będzie otrzymać prawie 48 tys. zł, czyli do 90 proc. tak zwanych kosztów kwalifikowanych (oszacowanych na 53 tys. zł). Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wynosić będzie od 30 do 90 proc. kosztów inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w rodzinie. Pożyczki natomiast będą mogły być udzielane na okres do 15 lat z preferencyjnym oprocentowaniem, którego wartość na tę chwilę wynosi 2,4 proc.

W przypadku już istniejących domów jednorodzinnych program przewiduje głównie finansowanie wymiany źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na nowe, bardziej ekologiczne rozwiązania (węzły cieplne, kotły na paliwo stałe, systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne bądź pompy ciepła). Co więcej, zakres przedsięwzięcia może obejmować także docieplenie budynków, wymianę stolarki okiennej czy zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Dla nowo powstających budynków mieszkalnych dofinansowanie obejmie natomiast zakup i montaż węzłów cieplnych, nowoczesnych kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.

Warto również zaznaczyć, że program przewiduje także dofinansowanie inwestycji, które już zostały rozpoczęte (w roku 2018, przed rozpoczęciem naboru), a nie zostały zakończone przed złożeniem wniosku.


Kiedy program ruszy?

Realizacja programu Czyste Powietrze potrwa w sumie 12 lat (10 lat nabór wniosków, 2 lata na rozliczenie). Wspólne porozumienie dot. realizacji programu podpisały Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 16 funduszy wojewódzkich oraz Bank Ochrony Środowiska.

Termin rozpoczęcia naboru wniosków nie został jeszcze dokładnie określony. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministra Środowiska powinien on ruszyć jeszcze w tym miesiącu (druga połowa września). Nabór prowadzony będzie w trybie ciągłym. Oznacza to, że wnioski rozpatrywane będą na bieżąco. Nabory wniosków prowadzone i rozpatrywane będą przez właściwe dla miejsca zamieszkania Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na stronach internetowych właściwych WFOŚiGW pojawią się szczegółowe informacje o terminach składania i rozpatrywania wniosków oraz sposobie ich wypełniania. Docelowo wnioski będzie można składać jedynie przez internet, choć na początku przyjmowane będą również tradycyjne, papierowe pisma.

Obecnie trwają spotkania w gminach, podczas których mieszkańcy mogą uzyskać więcej informacji nt. programu Czyste Powietrze. Harmonogramy spotkań dla poszczególnych województw znaleźć można pod adresem: www.mos.gov.pl/czyste-powietrze/harmonogram-spotkan/


Kiedy możemy spodziewać się efektów?

Szef resortu środowiska zapowiedział, że pierwsze efekty programu będą widoczne już w przyszłym roku. W lipcowej rozmowie z redaktorem radiowej Trójki, Minister Środowiska Henryk Kowalczyk zaznaczył, że przedsięwzięcie wymiany pieców w domach jednorodzinnych „na czyste” realizowane będzie wraz z termomodernizacją. „Bez termomodernizacji, czyli ograniczenia zużycia energii taki projekt się nie powiedzie. My chcemy to robić kompleksowo” – zapewnił. W sumie w ramach programu ponad 3 mln domów w Polsce ma zostać poddanych termomodernizacji.

Więcej szczegółów dotyczących programu priorytetowego Czyste Powietrze znaleźć można w broszurze informacyjnej znajdującej się na stronie Ministerstwa Środowiska, którą zamieszczamy również poniżej:

 

Źródło: www.mos.gov.pl

Grafika: www.pixabay.com

 
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl